IniciGrupsConversesTendències
Cerca al lloc
Aquest lloc utilitza galetes per a oferir els nostres serveis, millorar el desenvolupament, per a anàlisis i (si no has iniciat la sessió) per a publicitat. Utilitzant LibraryThing acceptes que has llegit i entès els nostres Termes de servei i política de privacitat. L'ús que facis del lloc i dels seus serveis està subjecte a aquestes polítiques i termes.

Resultats de Google Books

Clica una miniatura per anar a Google Books.

S'està carregant…

Vriend van verdienste (1985)

de Thomas Rosenboom

MembresRessenyesPopularitatValoració mitjanaMencions
1423174,453 (3.47)2
Afegit fa poc perSvevocamus, leowillemse, bobbedh
Cap
S'està carregant…

Apunta't a LibraryThing per saber si aquest llibre et pot agradar.

No hi ha cap discussió a Converses sobre aquesta obra.

» Mira també 2 mencions

Es mostren totes 3
Een verdienstelijk debuut, maar nog geen meesterwerk. Het draait in dit boek om diefstal en een onduidelijke machtsstrijd. Maar het waarom van beide wordt niet echt duidelijk. Ook de vriendschap tussen Theo en Pieter blijft wat in de lucht hangen terwijl je daar nu juist meer van verwacht. ( )
  Pieter_Goldhoorn | Jun 24, 2017 |
Een middelbare scholier doet van alles om maar vriend te kunnen worden van een door hem bewonderde wat oudere jongen die in een villa woont. Hij gaat er voor zelfs stelen. Omdat hij ook op een gestolen brommer rijdt, wordt hij gearresteerd. Hij weet te ontsnappen en duikt onder op de villa, steeds weer door allerlei verhalen de noodzaak daarvan aan zijn vrienden opdringend. Het kan natuurlijk niet goed aflopen.
Plot en alles zijn prima en daardoor ben ik ook blijven lezen. Het taalgebruik van de jongens is jammer genoeg erg ongeloofwaardig, door de vele archaïsche woorden die Rosenboom gebruikt.
  wannabook08 | Sep 14, 2015 |
Theo is 16 jaar en heeft zijn moeder op jonge leeftijd verloren. Zijn broer zit in een opvoedingsgesticht, terwijl hij het huishouden doet en voor zijn vader zorgt. Theo wil indruk maken op de twee zoons van een rijke familie die in een villa wonen. Hij gaat samen met zijn tamme kraai Rokko die altijd op zijn schouder zit, naar een feestje bij de jongens. Hij heeft gestolen lekkers bij zich en is bereid voor hen ook allerlei zaken te doen om in de gunst te komen. Wanneer de politie hem later oppakt, omdat hij op een gestolen brommer rijdt, slaagt hij erin te ontsnappen. Hij is bang om ook in een opvoedingsgesticht te komen, duikt onder in de torenkamer van de villa en ondergaat er vele vernederingen met een uiteindelijke fatale afloop.
Het verhaal is gebaseerd op de Baarnse moordzaak van 1960, waarin twee rijke jongens en een vriend een jongeman vermoordden, omdat hij teveel van ze wist. Spannend boek waarvan het einde al bekend was, maar dat toch op de laatste bladzijden een verrassende wending neemt. ( )
1 vota sneeuwvlokje | Mar 3, 2013 |
Es mostren totes 3
Sense ressenyes | afegeix-hi una ressenya

Pertany a aquestes col·leccions editorials

Has d'iniciar sessió per poder modificar les dades del coneixement compartit.
Si et cal més ajuda, mira la pàgina d'ajuda del coneixement compartit.
Títol normalitzat
Informació del coneixement compartit en neerlandès. Modifica-la per localitzar-la a la teva llengua.
Títol original
Títols alternatius
Data original de publicació
Gent/Personatges
Llocs importants
Esdeveniments importants
Pel·lícules relacionades
Premis i honors
Epígraf
Dedicatòria
Primeres paraules
Informació del coneixement compartit en neerlandès. Modifica-la per localitzar-la a la teva llengua.
Zwaar trok de tas aan Theo's arm; hij had cola, sis en siroop, buit van een hete middag in de winkels.
Citacions
Darreres paraules
Informació del coneixement compartit en neerlandès. Modifica-la per localitzar-la a la teva llengua.
Nota de desambiguació
Editor de l'editorial
Creadors de notes promocionals a la coberta
Llengua original
Informació del coneixement compartit en neerlandès. Modifica-la per localitzar-la a la teva llengua.
CDD/SMD canònics
LCC canònic

Referències a aquesta obra en fonts externes.

Wikipedia en anglès

Cap

No s'han trobat descripcions de biblioteca.

Descripció del llibre
Sumari haiku

Cobertes populars

Dreceres

Valoració

Mitjana: (3.47)
0.5
1 1
1.5
2 3
2.5 1
3 5
3.5 5
4 15
4.5 2
5

Ets tu?

Fes-te Autor del LibraryThing.

 

Quant a | Contacte | LibraryThing.com | Privadesa/Condicions | Ajuda/PMF | Blog | Botiga | APIs | TinyCat | Biblioteques llegades | Crítics Matiners | Coneixement comú | 185,228,798 llibres! | Barra superior: Sempre visible